Odbiór osobisty
Kategorie produktówKoszyk0,00 złUlubioneProduktyTwojeKonto
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Z jakich surowców wybrać opakowania?

Z jakich surowców wybrać opakowania?

Czas na ekologię! Coraz więcej biznesów decyduje się zamienić plastik na lepsze dla środowiska surowce. Z jakich ekologicznych surowców wykonuje się opakowania gastronomiczne – i które z nich wybrać? 

Surowce ekologiczne – opakowania

Z jakich surowców wykonuje się ekologiczne opakowania jednorazowe dla gastronomii? Głównymi materiałami dostępnymi w jakościowych hurtowniach są trzcina cukrowa, liście palmowe, drewno i tektura. Są one tak samo wytrzymałe i termochronne co ich plastikowe bądź styropianowe odpowiedniki – a dzięki swojej biodegradowalności, nie skończą na wysypisku ziemi. Zmiana na ekologiczne opakowania z naturalnych surowców sprawi, że zyskamy w oczach klientów. Coraz więcej osób młodych, stanowiących większość klientów restauracji, przywiązuje dużą uwagę do troski o środowisko. Świadomość, że również nasza restauracja dokonuje odpowiedzialnych ekologicznie kroków może stać się naszą przewagą nad konkurencją.

Czym różnią się surowce ekologiczne? 

Wybór jest szeroki – na jaki surowiec warto się więc zdecydować? W dużej mierze zależy to od rodzaju biznesu jaki prowadzimy. Każda restauracja jest od siebie inna – upewnijmy się więc, że wybrane przez nas ekologiczne opakowanie gastronomiczne spełnia nasze potrzeby. 

Ekologiczne opakowania z trzciny cukrowej 

Trzcina cukrowa to surowiec wykorzystywany od wielu lat w przetwórstwie roślin. Trawa rośnie łatwo – jedyne czego potrzebuje to wysoka temperatura. Hodowana głównie w cieplejszych regionach może być ścinana nawet kilkukrotnie w ciągu roku. Wykorzystanie trzciny cukrowej do produktu opakowań jest prawdziwym synonimem ekologii. Trzcina cukrowa w głównej mierze wykorzystywana jest jako surowiec potrzebny do wyrobu sacharozy (która stanowi około 30 procent szypułek). Źdźbła trawy są pozostałością po zmiażdżonych łodygach. To właśnie z nich wykonuje się opakowania ekologiczne. W użytku przypominają one styropian i nadają się również do pakowania na wynos gorących dań i napojów.
 
Opakowania z trzciny cukrowej są w pełni biodegradowalne. Nadają się do kompostowania w kompostownikach przemysłowych, co zajmuje około dwóch miesięcy w zależności od warunków. W asortymencie hurtowni Decopak znaleźć można ekologiczne kubki z trzciny cukrowej, miseczki, talerze oraz poręczne kilkukomorowe pojemniki do jedzenia na wynos. Stuprocentowo odnawialne naczynia są wyjątkowo eleganckie – można więc skompletować z nich całą zastawę naszej restauracji.

Ekologiczne opakowania z drewna

W przemyśle gastronomicznym drewno wykorzystywane jest przede wszystkim do produkcji sztućców z drewna. Ta ekologiczna alternatywa dla zastawy z plastiku to obecnie najczęściej stosowane rozwiązanie w lokalach restauracyjnych. Kompletując zestaw warto też zaopatrzyć się w wykonywane z drewna bambusowego patyczki, mieszadełka do kawy i małe łopatki. Bambus to również klasyczne pałeczki – przydatne w każdej restauracji serwującej dania kuchni azjatyckiej. Widelce drewniane, łyżki czy noże dostępne w asortymencie Decopak wykonywane są głównie z jasnego drewna brzozowego. Nie są bielone ani powlekane, dzięki czemu nie mają charakterystycznego „smaku” oraz są bezpieczne w kontakcie z pożywieniem. Dzięki specjalnej obróbce powierzchni są delikatne w dotyku oraz trudno je złamać.

Z drewna produkuje się również miseczki, rożki i kubki, idealnie nadające się do podawania szybkich dań typu „finger food” takich jak hamburgery, frytki, krążki cebulowe. Wykonywane są przede wszystkim ze ścinek drewna przemysłowego i tak samo jak sztućce drewniane, w stu procentach ulegają rozkładowi w normalnych warunkach.

Ekologiczne opakowania z liści palmowych

Nieco droższe niż alternatywa ze skrobi cukrowej lub drewna, akcesoria gastronomiczne z liści palmowych cechują się wyjątkowo eleganckim designem. Dostępne w Decopak produkty z liści palmowych to biodegradowalne miski i talerze w różnych rozmiarach i kształtach. Naczynia ekologiczne wykonane z liści palmowych mają atrakcyjny wygląd, a dodatkowo nadają się do obróbki termicznej. Podane lub zapakowane w nie danie możemy więc bez problemu zarówno zamrozić lub podgrzać w piekarniku. Tak jak większość opakowań biodegradowalnych, opakowania z liści palmowych wykonywane są z przetwarzanych ponownie surowców – opadłych liści. Ich zaletą jest brak dodatków chemicznych dzięki czemu naczynia nie mają zapachu i są w pełni kompostowalne. 

Ekologiczne opakowania z tektury

Ekologiczne pojemniki wykonane z tektury to najlepsze rozwiązanie dla restauracji serwujących szybkie dania fast food. Tak samo jak te produkowane z drewna, pozwalają na zachowanie higieny jedzenia. Nie są jednak trwałe – ich głównych celem jest wchłonięcie tłuszczu z pożywienia. Świetnie sprawdzą się więc w przypadku kebabów, burgerów czy frytek. Tu do wyboru są opakowania tekturowe w wielu kształtach – dwudzielne tacki, rożki, kebab boxy lub składane pojemniki na kanapki lub sałatkę. Oczywiście z tektury wykonuje się też talerzyki jednorazowego użytku. 

Kupując opakowania kartonowe, mamy również możliwość wyboru pudełek wykonanych z tektury z recyklingu. Pulpa drzewna zostaje sprasowana i sklejona (co tworzy charakterystyczne „fale” – a produkt po wykorzystaniu może w łatwy sposób zostać przetworzony. 

Bioplastik

Opakowania z surowców takich jak trzcina cukrowa, odpady papierowe czy liście palmowe często nazywane są bioplastikiem. Nazwa podkreśla te same właściwości co tworzywa sztuczne. Opakowania z bioplastiku będą więc wyjątkowo trwałe, ale za to całkowicie biodegradowalne i wytwarzane w lepszych dla środowiska warunkach.