Odbiór osobisty
Kategorie produktówKoszyk0,00 złUlubioneProduktyTwojeKonto
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Które pojemniki i opakowania nadają się do recyklingu?

Które pojemniki i opakowania nadają się do recyklingu?

Zarówno właściciele lokali gastronomicznych, jak i konsumenci powinni zwrócić uwagę na opakowania służące do przechowywania posiłków i produktów spożywczych. Warto wybierać jedynie te, które są kompostowalne, lub które można łatwo poddać recyklingowi. Dziś podpowiadamy, jakie opakowania na żywność nadają się do recyklingu.

Opakowania przyjazne recyklingowi

Najczęściej produkty spożywcze lub całe posiłki pakuje się do opakowań plastikowych. Tworzywo sztuczne doskonale chroni przed wilgocią, zapachami, a także nie przemaka. Dzięki temu można w nim zamknąć także płyny.

Plastik jednak ma jedną bardzo negatywną cechę. Jego rozkład w środowisku może trwać nawet tysiąc lat. Obecnie nasza planeta już cierpi od nadmiaru plastiku zalegającego nie tylko na wysypiskach śmieci, ale także unoszącego się na powierzchni mórz i oceanów. Plastik skutecznie niszczy ekosystemy, a w postaci mikroplastiku przedostaje się także do organizmów ludzi i zwierząt.

Sposobem na ograniczenie ilości plastikowych opakowań jest recykling. Wiele z tworzyw sztucznych można wykorzystać ponownie. Niestety niektóre łatwiej poddać recyklingowi inne trudniej, a jeszcze innych nie da się w żaden sposób wykorzystać na nowo. Warto zatem wybierać opakowania na wynos czy opakowania do przechowywania żywności, które można wrzucić do kontenera z tworzywami sztucznymi i ponownie wykorzystać.

Zwróć uwagę na oznaczenia na plastikowych opakowaniach. Najłatwiej przetworzyć pojemniki z HDPE. Tworzywo to jednak jest rzadziej używane od popularnego PET. Recyklingowi podlegają także opakowania wytworzone z PP i LPDE. Ważne jest, aby opakowania te odpowiednio segregować. Niestety wiele czynników powoduje, że możliwość ponownego przetworzenia tworzyw sztucznych jest niemożliwe, dlatego należy dążyć przede wszystkim do ograniczenia jego produkcji. Warto wiedzieć, że recykling tych materiałów również nie może odbywać się w nieskończoność. Z każdym kolejnym procesem uzyskiwany jest materiał gorszej jakości.

Do jakich kontenerów wrzucać opakowania papierowe?

W wielu lokalach gastronomicznych plastik jest zamieniany na papier. Coraz częściej można zauważyć kubki papierowe białe, torby papierowe do pakowania posiłków na wynos czy opakowania papierowe na całe dania.

Rzeczywiście opakowania papierowe nadają się do recyklingu, jednak warto zwrócić uwagę, czy papier nie jest lakierowany lub łączony z tworzywami sztucznymi. W ich przypadku odpowiednia segregacja jest bardzo ważna i wpływa na ponowne wykorzystanie materiału.

Torby papierowe, które służą np. do pakowania produktów suchych, można wrzucić do niebieskiego kontenera. Wystarczy jednak, że papier zostanie zabrudzony jakimś płynem lub olejem, aby nie nadawał się do recyklingu. Wówczas należy go wrzucić do kontenera z odpadami zmieszanymi.

Z kolei kubki papierowe białe, aby lepiej przechowywały płyny, uszczelnia się lakierem lub tworzywami sztucznymi. Kubki takie nie należy wrzucać do niebieskich kontenerów. Jedyną szansą na ich ponowne wykorzystanie jest oddanie go do punktu zbiórki odpadów selektywnych. W większości jednak produkty te należy wrzucić do kosza na odpady zmieszane.

Jak widać, choć sam papier wydaje się materiałem ekologicznym, opakowania papierowe często łączone są z innymi tworzywami, co uniemożliwia ich skuteczny recykling. W naszym sklepie znajdziesz jednak opakowania z papieru, które nadają się do recyklingu.

ZIelona ikona-znak informujący o tym, że opakowanie czy pojemnik nadaje się do recyklingu na szarym tle

Opakowania kompostowalne - czyli jakie?

Realną szansą na ograniczenie plastikowych odpadów jest korzystanie z opakowań szklanych, które można ponownie wykorzystać. Samo szkło, podobnie jak aluminium doskonale nadaje się do recyklingu.

Producenci opakowań coraz częściej sięgają także po tworzywa, które można kompostować. Wówczas nie tylko ogranicza się zużycie plastiku, ale także redukuje zalegające na planecie śmieci. Opakowania ekologiczne wykonane z materiałów roślinnych możesz wrzucać do pojemników na odpady bio. Jeśli masz własny kompostownik, również możesz je tam wrzucić, aby po pewnym czasie zamieniły się w żyzną biomasę.

W naszym sklepie znajdziesz opakowania z trzciny cukrowej. Do ich produkcji użyto bagass – jest to część rośliny, która stanowi odpad po produkcji cukru. Dzięki temu zużywa się całą roślinę. Ponadto naczynia z bagassu są w pełni kompostowalne. Opakowania z trzciny cukrowej obejmują zarówno kubki, jak i miski czy talerze.

Opakowania ekologiczne to także talerze i naczynia z liści palmowych. Naczynia te są trwałe, nadają się do mrożenia, podawania dań czy nawet podgrzewania. Ponadto są w pełni kompostowalne. W naszej ofercie znajdziesz talerzyki, miseczki i kubki wykonane z liści palmowych.

Wybierając opakowania ekologiczne, chronisz planetę przed groźnym dla życia wszystkich organizmów plastikiem. Jeśli jednak musisz już użyć plastikowych opakowań – wybieraj jedynie te wykonane z tworzyw nadających się do recyklingu.