Odbiór osobisty
Kategorie produktówKoszyk0,00 złUlubioneProduktyTwojeKonto
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Czego dotyczy zakaz używania jednorazowych produktów wykonanych z plastiku?

Czego dotyczy zakaz używania jednorazowych produktów wykonanych z plastiku?

Plastikowe odpady w przerażających ilościach zalegają na wysypiskach śmieci. Rozkład pojedynczego opakowania plastikowego może trwać nawet 500 lat. Plastik realnie zagraża także życiu w oceanach. To wszystko zmusiło Unię Europejska do podjęcia działań. Czego dotyczy dyrektywa plastikowa i jak zmienia ona rynek plastikowych opakowań?

Dyrektywa plastikowa – zakazy i zobowiązania

Już w 2019 roku podpisano dyrektywę plastikową. Jest to ustawa wprowadzająca zakaz produkcji plastikowych opakowań jednorazowych. Dotyczy to zarówno plastikowych, jak i styropianowych kubków, talerzy, sztućców czy opakowań na jedzenie. Zakazem objęto także produkcję plastikowych słomek i plastikowych patyczków do balonów. Ustawa ta weszła w życie 1 stycznia 2021 roku. Zostawiono jednak przedsiębiorcom i producentom opakowań pół roku na pozbycie się zapasów magazynowych.

Dlaczego właściwie wprowadzono dyrektywę plastikową? W ciągu ostatnich 65 lat produkcja plastikowych opakowań wzrosła o 300%. W niemal każdym punkcie gastronomicznym jeszcze do niedawna używano plastikowych sztućców, pojemników, talerzy i kubków. Służyły głównie do pakowania posiłków i napojów na wynos. Po ich wyrzuceniu śmieci te trafiają na wysypisko, gdzie zalegają i będą zalegać jeszcze przez kolejne setki lat. To jednak jeszcze nie wszystko. Każdego roku 8 ton tych plastikowych odpadów trafia do mórz i oceanów. Tam powoduje śmierć morskich ssaków i ryb, zaburza ekosystemy. W postaci mikroplastiku przedostaje się do ryb, które spożywamy. W ten sposób mikroplastik odkłada się także w naszych organach. 

Negatywny wpływ plastiku na środowisko jest udowodniony. Dyrektywa plastikowa ma na celu przede wszystkim zmniejszenie tych odpadów przez ograniczenie produkcji, ale także nakazuje lepszy ich recykling. Do 2025 roku większość opakowań plastikowych ma być produkowana z materiałów pochodzących z recyklingu.

Alternatywa dla plastiku – z czego produkować jednorazowe naczynia?

Jeśli produkcja plastikowych opakowań jest zakazana, to w czym podawać posiłki swoim klientom? Na szczęście branża producentów opakowań wychodzi naprzeciw potrzebom swoich klientów i środowiska. W ofercie naszej hurtowni opakowań jednorazowych znajdziesz szereg produktów wykonanych z biodegradowalnych materiałów.

Dziś ekologiczne opakowania jednorazowe produkuje się z papieru, drewna, bambusa, a także trzciny cukrowej, skrobi kukurydzianej i liści palmowych. Wszystkie te produkty zachowują doskonałe właściwości. Są wytrzymałe i nie przemakają. Sam papier jest odporny na wysoką temperaturę, co pozwala na podawanie w nim gorących napojów.

Naczynia drewniane w użytku domowym wcale nie muszą być jednorazowe. Spokojnie możesz wykorzystać je podczas wielu imprez w ogrodzie. W naszym sklepie znajdziesz drewniane miseczki, rożki czy kubki. Zamiast plastikowych, do zimnych napojów podaj słomki papierowe. Są to produkty jednorazowe, ale w pełni biodegradowalne.

Bądź EKO – wybierz ekologiczne opakowania jednorazowe

Dyrektywa plastikowa najmocniej wpłynęła na branżę gastronomiczną. Zmusiła ona przedsiębiorców do reorganizacji działalności i poszukiwania producentów opakowań, którzy spełniają nowe normy. Jak prowadzić restaurację czy food trucka zgodnie z przepisami dyrektywy plastikowej?

Na szczęście nie jest to wcale takie trudne. Plastikowe sztućce wystarczy zastąpić sztućcami z bambusa, skrobi kukurydzianej czy drewna. Nie zapomnij o zastąpieniu łopatek do lodów czy mieszadeł do ciepłych napojów. Niektóre sztućce dostępne w naszym sklepie do złudzenia przypominają plastikowe produkty. Przykładem jest łyżeczka ECO czarna C-PLA. Jest jednak w pełni biodegradowalna. Dostępne są także sztućce w kolorze białym i zielonym.

Kolejnym krokiem jest zastąpienie talerzy i misek plastikowych. Tutaj najlepiej sprawdzą się opakowania kraftowe np. miska papierowa kraft 1300 ml 50 sztuk czy pojemniki i naczynia z trzciny cukrowej. Oba produkty spełniają wszelkie normy Unii Europejskiej i są bezpieczne dla środowiska.

A czym zastąpić styropianowe opakowania na jedzenie na wynos? Pojemniki ze spienionego polistyrenu zostały zastąpione pojemnikami wykonanymi ze spienionego polipropylenu, którego produkcja nie jest zakazana przez dyrektywę plastikową. Zachowują przy tym te same właściwości co dotychczas używane pojemniki na żywność. 

Doskonałym wyborem są także wszelkiego rodzaju opakowania tekturowe i kartonowe. Produkty te są w pełni biodegradowalne. W naszym sklepie znajdziesz papierowe opakowania na sałatki, sushi czy food boxy w różnych rozmiarach. W wielu punktach gastronomicznych przydadzą się także lunch boxy i torby papierowe.

Dyrektywa plastikowa podpisana w 2019 roku zmieniła obraz branży gastronomicznej. Od początku roku 2021 zakazano produkcji plastikowych opakowań. Wielu przedsiębiorców musiało wprowadzić w swoich punktach gastronomicznych biodegradowalne zamienniki plastikowych naczyń i opakowań. Na szczęście w ofercie naszego sklepu znajdziesz wiele bezpiecznych dla środowiska kubków, talerzy, sztućców i opakowań na wynos. Razem zadbajmy o naszą planetę.